Marek Kowalczyk

Ratuję opóźnione projekty.

Marek Kowalczyk jest praktykiem teorii ograniczeń Goldratta, wydawcą i nauczycielem akademickim..

Wraz z zespołem pomógł zrealizować na czas największy projekt tego typu w Europie — wejście na giełdę PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA.

Jest twórcą MANDARINE Project Partners i MINT Books oraz organizatorem TEDxWSB we Wrocławiu.

Ojciec pięciolegniego Jasia, w styczniu 2013 został zakwalifikowany na listę pilną do przeszczepu serca.

Zła wielozadaniowość — wróg efektywności numer jeden

Zła wielozadaniowość (zławiel) to sytuacja, w której jednoczesna realizacja zbyt dużej ilości pracy (zadań, projektów, zleceń) prowadzi do wydłużenia czasu i obniżenia jakości — zamiast spodziewanego przyspieszenia. Obserwując spadające tempo pracy ludzie powiększają liczbę otwartych tematów, tym samym napędzając błędne koło złej wielozadaniowości.

Zła wielozadaniowość jest najważniejszą przyczyną problemów w pracy ludzi i zespołów.

Niestety, szkodliwość zławiel nie jest powszechnie uznawana. Zła wielozadaniowość jest postrzegana nie tylko jako niezmienna składowa współczesnego otoczenia biznesowego. Ludzie przyzwyczajają się do długotrwałych poważnych problemów, a nawet zaczynają uważać je za coś pozytywnego.

Zławiel jest przyczyną wielu groźnych zjawisk. 

Zławiel jest przyczyną wielu groźnych zjawisk. 

Usunięcie złej wielozadaniowości wymaga zamrożenia nadmiernej ilości pracy w toku.

Nie da się zwalczyć zławiel inaczej, niż zamrażając poważną ilość pracy w toku.

Praktycznym narzędziem walki ze zławiel jest kanban. Wizualizujemy ilość pracy w toku oraz na jakim jest ona etapie. Wprowadzamy limity pracy w toku i efektywne, jawne zasady pracy.

Wyniki pojawiają się zwykle w ciągu dni lub tygodni.

Praktycznym narzędziem redukcji zławiel jest kanban.

Chcesz wiedzieć więcej?

Umów się na prelekcję. W jej trakcie przedstawię zjawisko złej wielozadaniowości, mechanizm jego powstawania oraz praktyczne narzędzie jej usuwania — kanban. Czas prezentacji: 20 minut — 2 godziny.

Moje przemyślenia o zławiel

Marek Kowalczyk ratuje opóźnione projekty. Tematy: zła wielozadaniowość (zławiel) i jej zwalczanie przy pomocy kanbanu. Marek jest założycielem MANDARINE Project Partners i MINT Books. Zorganizował trzy edycje TEDxWSB. Stosuje na co dzień teorię ograniczeń Goldatta, metodę łańcucha krytycznego do zarządzania projektami oraz narzędzia myślowe do rozwiązywania problemów. Jako członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców, jest często zapraszany jako prelegent na konferencje i wewnętrzne spotkania firmowe. Prowadzi blog Projekty Na Czas.