Marek Kowalczyk

Pogromca złej wielozadaniowości

Marek Kowalczyk jest praktykiem teorii ograniczeń Goldratta, wydawcą i nauczycielem akademickim..

Wraz z zespołem pomógł zrealizować na czas największy projekt tego typu w Europie — wejście na giełdę PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA.

Jest twórcą MANDARINE Project Partners i MINT Books oraz organizatorem TEDxWSB we Wrocławiu.

Ojciec pięciolegniego Jasia, w styczniu 2013 został zakwalifikowany na listę pilną do przeszczepu serca.

Software do prezentacji na Maca

Jestem zadziwiony, że nie mogę nigdzie znaleźć software’u (oczywiście na Maca), który miałby następującą funkcjonalność: organizacja slajdów w metaforze podobnej do iPhoto.

Konkretnie: jest jeden wielki zbiór (otagowanych) slajdów, z których komponuje się prezentacje linkując/grupując slajdy w “prezentacje" — tak, jak iPhoto grupuje zdjęcia w albumy (smart albums oparte o tagi/itd. mile widziane).

Oczywiście software ten powinien być kompatybilny z Keynote. A jeszcze lepiej, gdyby pozwalał umieścić slajdy w internecie i korzystać z nich różnym ludziom.

Rozwiązywałoby to następujący problem: mam różne prezentacje na podobne tematy, slajdy powtarzają się w x% między prezentacjami. Obecnie są po prostu zdublowane. A tak były podlinkowane. Zmiana slajdu w jednym miejscu uaktualnia go we wszystkich prezentacjach.

Rozwiązania alternatywne (workarounds):

  • wszystkie slajdy trzymać w jednym wielkim pliku Keynote i ukrywać/odkrywać/przemieszczać te, które są na bieżąco potrzebne do danej prezentacji; potem można wyeksportować i “zamrozić" daną wersję, jeśli potrzeba
  • zamienić wszystkie slajdy na JPEG/TIFF i prezentować/komponować przez iPhoto

Co myślicie?

Marek Kowalczyk: zła wielozadaniowość (zławiel) i jej zwalczanie przy pomocy kanbanu. Marek jest założycielem MANDARINE Project Partners i MINT Books. Zorganizował trzy edycje TEDxWSB. Stosuje na co dzień teorię ograniczeń Goldatta, metodę łańcucha krytycznego do zarządzania projektami oraz narzędzia myślowe do rozwiązywania problemów. Jako członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców, jest często zapraszany jako prelegent na konferencje i wewnętrzne spotkania firmowe. Prowadzi blog Projekty Na Czas.