Marek Kowalczyk

Ratuję opóźnione projekty.

Marek Kowalczyk jest praktykiem teorii ograniczeń Goldratta, wydawcą i nauczycielem akademickim..

Wraz z zespołem pomógł zrealizować na czas największy projekt tego typu w Europie — wejście na giełdę PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA.

Jest twórcą MANDARINE Project Partners i MINT Books oraz organizatorem TEDxWSB we Wrocławiu.

Ojciec pięciolegniego Jasia, w styczniu 2013 został zakwalifikowany na listę pilną do przeszczepu serca.

Lekcje z oddziału intensywnej terapii: Jak trzy miesiące w Aninie uczyniły mnie szczęśliwym

Na początku tego roku omal nie umarłem.

Pierwszego stycznia 2013 byłem na nartach, a dziewiątego na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Przyczyną była ostra niewydolność serca (nie mylić z zawałem) wywołana przepracowaniem, stresem i predyspozycjami genetycznymi. Wprost ze spotkania pojechałem na izbę przyjęć (dziękuję Ci, Gosiu!).

Potem prawie trzy tygodnie byłem na oddziale intensywnej terapii w Instytucie Kardiologii w Aninie, podłączony do aparatury monitorującej czynności życiowe oraz do pomp infuzyjnych podających leki poprzez cewnik wprost do serca. Dwudziestego piątego stycznia zakwalifikowano mnie do przeszczepu serca w trybie pilnym. W sumie spędziłem w szpitalu trzy miesiące.

To był bardzo szczęśliwy okres w moim życiu.

***

Myślę, że dla wielu to zdanie jest dość szokujące — mało kto chciałby dobrowolnie doświadczyć takiej sytuacji. Co więc skłoniło mnie do użycia takiego określenia? Otóż półświadomie uruchomiłem bardzo zdrowe zasady, których nie używałem w życiu codziennym.

 

Lekcje

  1. Akceptacja okoliczności
  2. Jeden cel nadrzędny, jeden krok w jego kierunku
  3. Skrócenie perspektywy
  4. Właściwa perspektywa
  5. Prawdziwość sytuacji
  6. Wprowadzanie radości w życie innych
  7. Wypoczynek
  8. Kontakt z ludźmi
  9. Biblioterapia, filmoterapia
  10. Znajdowanie tego, co pozytywne w każdym dniu

Szkoda, że musiałem trafić do szpitala, żeby je odkryć i zastosować w życiu.

***

Aby pobrać bezpłatną próbkę lub kupić pełną wersję w formie elektronicznej, wejdź tutaj.


 

Marek Kowalczyk ratuje opóźnione projekty. Tematy: zła wielozadaniowość (zławiel) i jej zwalczanie przy pomocy kanbanu. Marek jest założycielem MANDARINE Project Partners i MINT Books. Zorganizował trzy edycje TEDxWSB. Stosuje na co dzień teorię ograniczeń Goldatta, metodę łańcucha krytycznego do zarządzania projektami oraz narzędzia myślowe do rozwiązywania problemów. Jako członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców, jest często zapraszany jako prelegent na konferencje i wewnętrzne spotkania firmowe. Prowadzi blog Projekty Na Czas.